Evde un su tuz varsa bu tarifi kesinlike yapın! Yaprak yaprak ayrılan haşhaşlı müthiş katmer

Beş çayına misafiriniz varsa ve hem kolay hemde bir o kadar lezzetli bir tarif arıyorsanız bu tarif tam size göre. Oldukça minimal malzemelerle evde kolay ve pratik aynı zamanda bir o kadar lezzetli çay yanına yakışan lezzetler yapabilmeniz mümkün. Birbirinden tel tel ayrılan yerken aynı zamanda mutlu olacağınız pişirmesi kolay katmer tarifi için haberimizin detayını inceleyebilirsiniz…

Malzemeler;

  • 4 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar su
  • Haşhaş

Yapılışı;

İlk olarak derin bir kabın içerisine dört su bardağı un koyalım ve üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyelim. Bu malzemeyi karıştırdıktan sonra, aldığı kadar su koymaya başlayabilirsiniz. Fakat suyu bir anda kesinlikle dökmeyin, yavaş yavaş kontrollü bir şekilde dökmeniz hamurunuzun tam kıvamında olabilmesi için önemlidir. Kontrollü bir şekilde eklediğiniz suyun ardından, hamurunuzu güzelce yoğurun. Hamurun kıvamı yumuşak bir halde olacak. Ele yapışan yumuşak bir hamur olacak. hamuru hazırladıktan sonra hamurunuzu biraz dinlenmeye bırakın bu esnada içerisine süreceğiniz haşhaşlı bölümü hazırlayabilirsiniz. Haşhaşın miktarını hamurunuza göre ayarlayabilirsiniz. Haşhaşı açmak için, yarım çay bardağı sıvı yağı ve yarım çay bardağı suyu ekleyip karıştırın. Haşhaşı açma işlemini gerçekleştirdikten sonra, hamuru un serpili tezgahın üzerine alın ve dört eşit parçaya bölün. Dört eşit parçaya böldükten sonra, bir bezeyi alıp istediğiniz boyuta kadar açma işlemini gerçekleştirin.

Dilediğiniz büyüklüğe getirdikten sonra hazırladığınız haşhaşlı karışımdan dökün ve tüm hamura gelmesini sağlayın. Ardından hamuru iki kenarından katlayın ve tekrar haşhaş sürün, uçlarından da katlama işlemini gerçekleştirdikten sonra katmerinizi kare formuna getirin.

Diğer hamurlar için de aynı işlemi gerçekleştirdikten sonra, eklinizle bu kare formunu büyütmeye başlayın. Ardından diğer hamurlara da bu işlemi uyguladıktan sonra, pişirmeye geçebilirsiniz.

Video: Evde Un Su Tuz Varsa✅Herkes Bu Tarifi Kolaylıkla Yapabilir✅Tel Tel Ayrılan Haşhaşlı Katmer👌😍

Tavanın altını yakın ve bir fırça yardımıyla tavanın altını yağlayın ardından katmerinizi arkalı önlü şekilde pişirin. Pişirdikten sonra afiyetle tüketin. Afiyet olsun…