Hazır yufkadan çıtır mı çıtır patatesli muska böreği

Hazır yufkadan çok kolay bir şekilde yapılabilen patatesli muska böreği, kahvaltılarınızın ve çay saatlerinizin vazgeçilmezlerinden biri olmaya aday bir börek. Patatesi ve çıtır çıtır yapısı ile sevenlerinin bol olduğu muska böreği, yapımının pratik ve kolay olması ile de ilgileri üzerine toplamaktadır. Bu yazımızda sizlere çıtır mı çıtır patatesli muska böreği tarifi vereceğiz. Patatesli muska böreği için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 4 adet yufka
  • 2 adet patates
  • Kırmızı biber
  • Karabiber
  • 1 çay bardağı Kaşar peyniri (rendelenmiş)
  • Tuz
Muska böreği iç harç
Muska böreği iç harç

Patatesli muska böreği nasıl yapılır?

Malzemelerini evinizden kolayca temin edebileceğiniz patatesli muska böreğini yapmak için öncelikle iç harcını hazırlamanız gerekiyor. Bunun için 2 adet haşlanmış patatesi ezin ve üzerine 1 çay bardağı kadar rendelenmiş kaşar peyniri ekleyin. Biraz karıştırdıktan sonra ise harcımıza biraz da baharat eklememiz gerekiyor. Tuz, karabiber ve pul biberi de harcımıza ekleyelim ve güzelce karıştıralım.

Muska böreği yufka kesmek
Muska böreği yufka kesmek

İç harcımızı hazırladıktan sonra ise yufkamızı tezgaha alalım ve enine bir şekilde kesmeye başlayalım. 4 parmak kalınlığında kesmemiz yeterli olacaktır. Daha sonra orta kısımda kalan kesilmiş yufkaları da ortadan ikiye kesmeye başlayalım. Ardından da kesmiş olduğumuz yufkaların iç kısmına hazırlamış olduğumuz iç harçlardan yerleştirelim ve üçgen biçiminde sarmaya başlayalım. Uç kısımlarının açılmaması için de su ile ıslatarak, yufkalarımızın uç kısımlarını kapatalım ve fırına vermeye hazırlayalım.

Muska böreği sarmak
Muska böreği sarmak

Patatesli muska böreği nasıl pişirilir?

Çıtır mı çıtır patatesli muska böreğimizi pişirmek için fırına ihtiyacımız yok. Derin bir tava içerisine yağ dökün ve kızdırmaya başlayın. Ardından da hazırlamış olduğunuz börekleri de tavaya atarak kızartın. Yaklaşık 5 dakika içerisinde böreklerimiz pişmiş olacaktır. Daha sonra ise çayın yanında güzel bir şekilde servis edebilirsiniz.

İzleyin: Çıtır çıtır PATATESLİ MUSKA BÖREĞİ – Kolay Börek Tarifleri

Ancak böreklerinizi çok yağlı gördüyseniz, tavadan aldığınız pişmiş muska böreklerini, havlu kağıt sermiş olduğunuz servis tabağına koymanızı öneriyoruz. Kağıt havlu, patatesli muska böreklerinizdeki fazla yağı kendi bünyesine meecektir ve börekleriniz size daha az yağlı gelecektir.