Parmak yedirten zeytinyağlı yaprak sarması tarifi. Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl yapılır?

Ülkemizin en çok sevilen zeytinyağlı yemeklerinden biri olan zeytinyağlı yaprak sarma, her evde yapılan ve afiyetle tüketilen bir yemek olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizlere zeytinyağlı yaprak sarma yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz. Zeytinyağlı yaprak sarma yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 2 adet kuru soğan
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Tuz
 • Yarım demet maydanoz
 • Bir kaç dal taze nane
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • Yarım kahve fincanı kuş üzümü
 • Yarım kahve fincanı kadar dolmalık fıstık
 • 1 büyük domates
 • 1 çay bardağı zeytinyağı

Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl yapılır?

Yaprak sarması iç harç
Yaprak sarması iç harç

Anne eli değmiş gibi bir zeytinyağlı yaprak sarma yapmak için öncelikle iç harcımızı yapmamız gerekiyor. Bunun için ilk önce, kuru soğanlar ince yemeklik doğranır ve yarım çay bardağı zeytin yağında kavrulur. Kuru soğanlarımızı kavurduktan sonra ise soğanların üzerine robottan geçirdiğimiz veya rendelemiş olduğumuz domatesi ekliyoruz. Daha sonra ise yıkamış veya suyunu süzmüş olduğumuz pirinçleri de iç harcımıza ekliyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz. Pirinçlerimizi güzel bir şekilde domates ve kuru soğanlar ile karıştırdıktan sonra ise Dolmalık fıstıklar, kuş üzümü, tarçın, kuru nane, karabiber, toz şeker ve tuzumuzu ekleyip tekrardan karıştırmaya başlıyoruz. Ancak tuz eklerken dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kullanacağınız yaprak tuzlu ise çok fazla tuz eklemenize gerek yok. Hatta hiç tuz bile kelemenize gerek olmayabilir. Bu yüzden yapraklarınızı kontrol edin. İsteğe bağlı olarak iç harcınıza ince bir şekilde doğranmış maydanoz ve taze nane de ekleyebilirsiniz.

Saracağınız salamura yaprakları güzel bir şekilde yıkayın. Eğer yapraklarınız fazla tuzlu ise yapraklarınızı su içerisinde bekletmenizi öneriyoruz. Su içinde bekletmiş olduğunuz yaprakların fazla tuzu, beklettiğiniz suda gidecektir. Yapraklarınızı hazırladıktan sonra ise her yaprağın içerisine bir tatlı kaşığı kadar iç harç yerleştirin ve ince bir şekilde yapraklarınızı sarmaya başlayın.

Yaprak sarması sarmak
Yaprak sarması sarmak

Bütün sarmalarınızı hazırladıktan sonra ise tencerenin alt kısmına kullanmayacağınız ve damarlı yaprakları serin. Bu sayede zeytinyağlı sarmalarımızın tencere dibine tutma ihtimalini sıfıra indirmiş oluyoruz. Tencere tabanına yapraklarımızı serdikten sonra ise hazırlamış olduğumuz zeytinyağlı yaprak sarmaları düzgün ve güzel bir şekilde yerleştiriyoruz. Hazırlamış olduğumuz bütün zeytinyağlı yaprak sarmaları tencereye güzel ve düzgün bir şekilde dizdikten sonra ise üzerlerine tekrardan bir yaprak tabakası yapıyoruz. Zeytinyağlı yaprak sarmalarımızın üzerine tekrardan bir yaprak tabakası yaptığımız için hem içeride kalan buhar zeytinyağlı yaprak sarmaların çok daha güzel bir şekilde pişmesini sağlayacak hem de üst tarafta kalmış olan yaprakların rengi çok daha yeşil kalacaktır. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra ise tenceremizin üzerinde zeytinyağı gezdirelim. Yarım çay bardağı kadar zeytinyağı gezdirmek yeterli olacaktır.

Yaprak sarması tencerede
Yaprak sarması tencerede

Bütün malzemelerimizi tencereye yerleştirdikten sonra ise yaprakların üzerine gelecek kadar su ekleyelim ve tencerenin kapağını kapatalım. Ardından da ocağa aldığımız tencerenin altını kısık ateşte açalım. Zeytinyağlı yaprak sarmalarımız pişerken suyunu ara sıra kontrol edin. Eğer sarmaların suyu bitmiş ise tekrardan su eklemeniz gerekiyor.

İzleyin: Zeytinyağlı Yaprak Sarması | Nefis Yemek Tarifleri

Zeytinyağlı yaprak sarmalarınız piştikten sonra ise soğumasını bekleyin. Pişirmiş olduğunuz zeytinyağlı yaprak sarmalar soğuduktan sonra ise servis edebilirsiniz.