Rize usulü muhlama yapmak isteyenler buraya! Uzadıkça uzayan muhlama yedikçe mest edecek

Karadeniz bölgesinin en meşhur lezzetlerinden bir tanesi olan muhlama, yöre fark etmeksizin herkes tarafından sevilen lezzetler arasında yerini almaya devam ediyor. Mısır unu ile tereyağın muhteşem uyumuyla birlikte ortaya çıkan bu eşsiz lezzeti sabah kahvaltısında hazırlamak istiyorsanız oldukça doğru bir yerdesiniz. İşte Rize’de yediğinizi aratmayacak lezzette muhlama tarifi…

Malzemeler;

  • 100 gr tereyağı
  • 2 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 su bardağı su
  • 200 gr kolot peyniri

Yapılışı;

Muhlamayı yapamadan evvel ilk olarak yapmamız gereken şey 200 gram kolot peynirini küp küp olacak şekilde doğrayalım. Peynirlerimizi muhlama için hazırladıktan sonra, uygun bir tavanın içerisine 100 gram tereyağını alalım ve tereyağın erimesini sağlayalım.

Tereyağı eridikten sonra 2 yemek kaşığı mısır ununu yağın içerisine ilave edelim. Tereyağın içerisine yağı ilave ettikten sonra mısır unu güzelce kavurma işlemine başlayalım. Bu noktada sabırlı olmak önemlidir. Unun rengi değişene ve kokusu çıkana dek kısık ateşte kavurmak oldukça önemlidir. Mısır unun rengi istenilen kıvama geldikten sonra 1 su bardağı suyu mısır unun üzerine ilave edelim. Suyu ilave ettikten sonra topaklanmama olmaması için hızlıca karıştırma işlemine devam edelim.

Topaklanmadan suyu unun içerisinde homojen bir kıvamda olmasını sağladıktan sonra küp küp doğradığımız 200 gram kolot peynirini tavanın içerisine alalım. Kolot peynirleri muhlamanın içerisinde eriyecek kıvama gelene dek kısık ateşte pişirmeye devam edelim. Kontrollü pişirmeye devam etmeniz gerekmektedir.

Video: Muhlama Tarifi | Nasıl Yapılır?

Tavanın altını kısık ateşte tuttuğunuzda, kolot peynirleri erirken aynı zamanda kavurma esnasında koyduğunuz tereyağı da yukarıya çıkmaya başlayacak ve o noktadan sonra ocağın altını kapatmanız gerektiğinin haberi gelmektedir. Peynirleri eriyen muhlamayı direkt olarak kahvaltı sofranızın en ortasına koyarak dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun…