Şerbet hazırlamadan, ağızda eriyen irmik helvası tarifi

İrmik helvası helvalar arasında çok tercih edilen bir tatlı türüdür. Özellikle tatlı sevenlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. İrmik helvası cenazelerde, özel günlerde ve hatta normal hayatta bile sıklıkla yapılan helva olmuştur. İnsanlar tarafından sevilen bir yitecektir.

Yıllardır insan hayatının vazgeçilmezleri arasına girmiştir. İrmik helvasının değişik türleri de mevcuttur. Tabii ki tarifi de kişiden kişiye de değişmektedir. Özel helvacı dükkanlar da bulunmaktadır. İrmik helvasını yapmak isteyenler hemen irmik helvası nasıl yapılır sorusunun cevabını aramıştır.

İrmik Helvasının Malzemeleri

İrmik helvası nasıl yapılır sorunun ilk aşaması malzemeleri hazırlamaktır. Malzemeleri kolay ve herkesin bulabileceği tarza malzemeleri bulunmaktadır. İrmik helvasının çeşitleri de bulunmaktadır. Çikolatalı, antepfıstıklı gibi çeşitleri vardır.

Tabii ki çeşitlerine göre de malzemeler değişmektedir. Yapılan kişi sayısına göre malzemeler değişmektedir. İçerine konulacak ek malzemeler de isteğe göre eklenebilir.

İrmik helvasının malzemeleri şunlardır:

 • 1,5 su bardağı irmik
 • Yarım çay kaşığı çam fıstığı
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1,5 su bardağı su
 • 1,5 su bardağı süt
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • Servis için 2 tatlı kaşığı toz tarçın ya da fındık ve fıstık
İrmik Helvasının Malzemeleri
İrmik Helvasının Malzemeleri

İrmik Helvasının Yapılışı

İrmik helvası nasıl yapılır sorusunun ikinci aşaması ise yapılışıdır. Normal olarak yapılışı kolay olan ve çabuk yapılan bir tatlı türüdür. İrmik helvasının yapılışı ilk önce tencereyi ocağın üzerine konuşması gerekir. Daha sonra içerisinde tereyağı ilave edilir. Tereyağı biraz eridikten sonra üzerine çam fıstığı ilave edilir ve tereyağı ile kavrulur.

Çam fıstığı kavrulduktan sonra üzerine irmik ilave edilir ve rengi koyulana kadar kavrulur. Tahmini olarak 10 veya 15 dakikadır. İrmik kavrulurken bir taraftan da su, süt ve şeker ocağa koyup karıştırılır ve kaynayana kadar beklenir. İrmik kavrulup rengini aldığı zaman kaynamış olan su, süt ve şeker yavaş, yavaş ocağın altı kısık şekilde ilave edilir. Bu sırada sürekli karıştırılması gerekir eğer karıştırmazsanız topaklanma yapabilir.

O yüzden yavaş, yavaş dökerek karıştırılmalıdır. Tamamen topaklanmalar bittiği zaman altı kısık şekilde tamamen çekilmesi beklenir. Tahmini 2 veya 3 dakika sürer. Daha sonra altı kapatılır ve en az yarım saat dinlendirilir. Dinlenen irmik helvası daha sonra ister dondurmayla, ister normal olarak üzerine tarçın gezdirilerek servis edilir.

İrmik Helvasının Püf Noktaları

İrmik helvası nasıl yapılır ne kadar önemliyse irmik helvasının püf noktaları da bir o kadar önemlidir.

Püf noktaları şöyledir:

 • Eğer renginin daha koyu olmasını istiyorsanız daha fazla kavurmanız gerekmektedir.
 • Şekeri fazla kullanmak istemeyenler pekmezle de yapabilir.
 • Yavaş, yavaş karıştırılmalıdır toplanmaması için.
 • Tahta kaşık kullanmanız da fayda vardır.
 • Daha parlak görünmesi için çok az miktar da sıvı yağ eklenmelidir.
 • Su ve sütü irmiğin üzerine boşaltırken iyice kaynamış olmasına dikkat edilmelidir. Böylece helva daha kabarık ve daha lezzetli olmasını sağlar.
 • Eğer renkli olmasını isteyenler çikolatalı veya antepfıstıklı yapılabilir.
 • İrmiği sürekli kavurmak en önemli noktadır.

İrmik Helvasının Tarihçesi

İrmik helvası Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin vazgeçilmez tatlısıdır. İslamiyet’in ilan edilmesiyle irmik helvasıyla da Türklerde tanışmıştır. İrmik helvası Arap kültüründen çıkmıştır. Helva zaten Arapça da tatlı demektir. İrmik helvası bizim ilk tatlı türlerimizden olmuştur. Yıllardır bozulmayan bir kültür haline gelmiştir.

İnsanın doğumundan ölümüne kadar biline bir tatlı türü olmuştur. İrmik helvası hem üzüntülerde hem de sevinçlerde yapılan bir tatlıdır. Tabii ki şimdi daha fazla çeşitli olmuştur. İrmik helvası nasıl yapılır bu soru öğrenmek kolaydır. Birçok tarif bulunmaktadır.

İrmik Helvası Kavurma
İrmik Helvası Kavurma

Osmanlı’da İrmik Helvasının Yeri

Günümüzde farklı yerlerde ve zamanlar da irmik helvası yapılsa da Osmanlı zamanın da ise farklı durumda yapılmıştır. Osmanlı Döneminde bu gelenek sarayda keyfin, sevincin, şehzadenin tahta geçmesinin, haremdeki doğumlar, savaşta kazanılan zaferlerin şerefine pişirilen ve yenen bir tatlı olmuştur. İrmik helvası bu olaylarda dağıtılır, padişah ve önemli kişiler irmik helvasını yedikten sonra altın veya değerli para vermektedir.

İrmik helvası nasıl yapılır bunu saray aşçılarının kesinlikle bilmesi gerekirdi. Çünkü sürekli yapılan bir tatlı olduğu içindir Osmanlı zamanında ölen kişilerin arkasından tatlı yapılması veya tatlı dağıtılması uygun olarak bakılmaz. Vefat eden kişiye saygısızlık ve üzüntülü oldukları için tatlı yenilmesini uygun görmezler Şimdi ise hem sevinçlerde hem de üzüntülü zamanlarda yapılmaktadır.

Seyredin: İrmik helvası nasıl yapılır? / ŞERBET HAZIRLAMADAN PRATİK İRMİK HELVASI TARİFİ

İrmik Helvasının Hangi Yemeğin Yanında Servis Edilir?

İrmik helvası nasıl yapılır sorunun cevabı verilmiştir. Peki, İrmik helvası hangi yemeklere yakışır bu önemlidir. Genellikle balık restoranlarında balıkların yanında tatlı olarak servis edilmektedir. Hatta üzerine de kaşar atıp servis ederler. Et yemeklerinin yanına dondurmayla servis edilir. Sebze yemekleri hafif olduğu için irmik helvası da kalorili bir tatlı olduğu için rahatlıkla tercih edilebilir.

Cenazelerde Neden İrmik Helvası Yapılır?

Bir kişi öldüğü zaman irmik helvası kavrulur. Taziye evinde irmik helvası nasıl yapılır bilen bir kişi helvası kavurur. Daha sonra gelen kişilere dağıtılır. Bu sebebi ise Helva bize Orta Asya’dan geldiği için orda da kavrulan helva vefat eden kişinin ruhuna gittiğine inanıldığı için yapılmaktadır.

İrmik helvasını yiyen kişi vefat eden kişi arkasında ölünün ağzında bulunsun, kabir azabı çekmesin gibi temennilerde bulunulur. Yerken ve yedikten sonra da vefat eden kişinin ruhuna dua okunur. Artık bu adet haline gelmiştir. Nerdeyse birçok cenazelerde helva kavrulur olmuştur. Bazı kişiler uygun görmemektedir. Bu yüzden de cenaze törenlerinde irmik helvasını kavurmamaktadır.

İzleyin: Garantili nefis İrmik helvası tarifi / tatlı tarifleri / Figen Ararat

İrmik Helvasının Sunum Çeşitleri

İrmik helvası nasıl yapılır aşamalarını atlattıktan sonra sunum aşamasına gelinmiştir. Sunum aşaması tatlının güzel görünmesi için en önemli noktadır.

Sunum çeşitleri şöyledir:

 • Ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişleri irmik helvasının içinde ya da üzerinde kullanılabilir. Hem lezzet hem d muhteşem bir görsellik oluşturacaktır.
 • İrmik helvasının ortasında veya yanında dondurma servis tercih edilebilir.
 • Şekil verilen irmik helvasının üzerine portakal rendesin tercih edilebilir.
 • İrmik helvasının özellikle çok tercih edilen sunum ise tarçınla birlikte sunulmasıdır.
 • İrmik helvasının içerisine kaymak konularak ta tercih edilebilir.
 • Çikolata irmik helvasına da çok yakışmaktadır. Hatta çikolatalı irmik helvası da bulunmaktadır.

İrmik Helvasının Faydaları Nelerdir?

En sevilen tatlılar arasından olan irmik helvasının tabii ki faydası da bulunmaktadır. Özellikle irmik helvası vücuda enerji vermektedir. Kan şekerini düzenleyen irmik helvası kas ve sinir sistemini de düzenlemektedir. İrmik helvası tokluk hissi sağlamasının yanı sıra hücre yenileyici özelliği de bulunmaktadır.

Böbrek ve kalp hastalığı için de faydalıdır. Birçok faydası bulunan irmik helvasını irmik helvası nasıl yapılır bilen kişiler düzenli olarak yapabilirler. Ne kadar faydalı olmuş olsa da kararında tüketilmesi gerekir. Fazlası fayda vermez hatta vücuda zarar verebilir.

İrmik Helvası Kaç Kaloridir?

İrmik helvası nasıl yapılır ne kadar önemliyse kalorisi de bir o kadar önemlidir. İrmik helvası kalori açısından yüksektir. Ortalama bir porsiyon yaklaşık 532 kalori olarak hesaplanmıştır. İçerisinde yağ olduğu için yağ oranı da yüksektir. İçerisinde bulunan maddeler ve yanında tüketilen ürünlerde kalori miktarını artırmaktadır.

İrmik Helvası Kilo Aldırır Mı?

İrmik helvası nasıl yapılır öğrenen kişi acaba bu bana kilo aldırır mı? Diye düşünmeye başlar. Faydası olduğu kadar da irmik helvası kalorili bir besin türüdür. Ortalama porsiyon irmik helvası 532 kalori olduğu için dikkatli tüketilmesi gereken bir tatlıdır. Yani irmik helvası dikkat edilmediği takdir de kilo aldırabilir.

Zayıflamak isteyenler özellikle dikkatli kullanmalı veya hiç tüketmemesi gerekir. Ya da küçük bir porsiyon tüketebilir. İçerisindeki ürünler kilo almayı teşvik eden maddeler bulunmaktadır. Eklediğiniz fazla malzemeler daha fazla kalori almayı sağlar bu da kilo olarak kendini göstermektedir.