Tam ölçülü, ağızda dağılan revani tatlısı tarifi. Tereddütsüz hemen deneyin!

Tatlılar; toplum kültüründe önemli bir yeri olan, misafirler geldiği zaman ikramlık olarak sunulan ve yemeklerden sonra sıklıkla tüketilen besinlerdir. Bu nedenle tatlı çeşitliliği konusunda sayısız olunduğu dahi söylenebilir. Tatlılar içerisinden revani ise, hem hafif bir tatlı olmasından, hem de sevilen bir tatlı olmasından dolayı sıklıkla yapılır veya hazır olarak alınır. Harcanan maliyeti azaltmak için, revani tatlısının nasıl yapıldığı uygulanabilir. İlk olarak tatlı malzemeleri alınmalıdır ve daha sonra tatlının yapılışına geçilir.

Revani Tatlısı
Revani Tatlısı

Revani Tatlısı Yapmak İçin Ne Gerekir?

Hafif bir tatlı olan revani, malzeme olarak da oldukça az ve ucuz olan malzemelerin kullanımını gerektirir. Yaklaşık olarak altı kişilik bir aile için yapılacak revanide, belirli tatlı malzemelerinin alınması gerekir.

Bu malzemeler:

  • Üç tane yumurta
  • Bir paket irmik
  • Bir paket kabartma tozu
  • Bir paket şekerli vanilya
  • Bir buçuk su bardağı şeker
  • Yarım su bardağı haşhaş
  • Bir su bardağı süt
  • Şerbet için; üç su bardağı su ve üç su bardağı şeker, üç damla limon suyu

Olan tatlı malzemeleri alınmalıdır. Daha sonra tatlı yapılışına geçilir.

İzleyin: Tam Ölçülü Revani Tarifi | Nasıl Yapılır?

Revani Tatlısının Yapılışı

Revani tatlısı yapılırken, hem mutfak hijyenini korumak hem de daha fazla yorulmamak için tüm malzemeler hazırlanır. Geniş bir kap içerisine üç tane yumurta kırılır ve bir buçuk su bardağı şeker de katılarak yavaş yavaş çırpma işlemi sağlanır. Beyaz köpük kıvam oluşana kadar çırpma devam eder ve daha sonra sütün yavaş yavaş eklenmesi sağlanır.

Süt sayesinde iyice sıvı yapıya geçen karışımın içerisine, yavaş yavaş irmik koyulmaya başlanır. Göz kararı iki su bardağı kadar irmik ilavesi sağlandıktan sonra, haşhaş da eklenir ve çırpma işlemine devam edilir. Beş dakika kadar iyice karışma sağlandıktan sonra, kabartma tozu ve vanilya da ilave edilerek iki dakika kadar da bu şekilde karıştırma işlemi yapılır.

Revani Tatlısı Şerbet Dökme
Revani Tatlısı Şerbet Dökme

Hazır hale gelen karışım, yağlı kağıt serilen veya az bir miktar yağ ile hazırlanan tepsinin üzerine dökülür ve fırına verilir. Fırın derecesinin yüz seksen derece olmasına ve daha önceden ısıtılmış bir halde olmasına dikkat edilir. Daha sonra pişirme tamamlanır ve revaninin soğuması sağlanır.

Revani soğurken, bir tencere içerisine üç su bardağı su ve iki ile üç su bardağı arasında isteğe göre şeker koyulur. Orta ateşte kaynayana kadar karıştırılarak şerbet hazırlanır ve kaynama sağlandıktan hemen sonra bir iki damla limon suyu sıkılır. Limon suyunun fazla kaçması, şerbet tadının bozuk olmasına neden olacağı için dikkat edilmelidir. Şerbet sıcak halde, ancak beş dakika dinlenmişken ve revani soğukken şerbet ilavesi yapılır. Tüm tepsinin üzerine, her alana eşit şerbet gelecek şekilde ilave sağlanır ve tatlının yeniden soğuması beklenir. Daha sonra kesilerek servis yapılır.