Ustasından çiğ börek tarifi. Bir kere yaptıktan sonra hep yapacaksınız

Türk kültüründe farklı farklı börekler bulunuyor. Bu böreklerin de farklı farklı yapım teknikleri bulunuyor. Bugün tavada yapabileceğiniz en pratik böreklerden birinin tarifini vereceğiz. Bu yazımızda sizlere ustasında çiğ börek tarifini anlattık. Çiğ börek yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 4,5 su bardağı un
  • 1,5 su bardağı su (300 ml)
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 350 gram kıyma
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Yarım çay bardağı su (60 ml)
  • Sıvı yağ

Çiğ börek nasıl hazırlanır?

Çiğ böreğimizi hazırlamak için öncelikle böreğimizin hamurunu hazırlamamız gerekiyor. Bunun için de 4,5 su bardağı un ve 2 tatlı kaşığı tuzu bir yoğurma kabına alalım. Daha sonra ise bu iki malzemeyi biraz karıştıralım. Malzemelerimizi karıştırdıktan sonra ise 1,5 bardağı kadar su ekleyelim ve hamurumuzu iyice yoğurmaya başlayalım. Hamurunuzun sert ve kıvamlı bir hal alması gerekiyor. Hamurunuzu yeteri kadar yoğurduktan sonra ise üzerini streç film ile kapatıp, 30 dakika kadar dinlendirmemiz gerekiyor.

Börek hamurumuzu dinlendirirken de böreğimizin iç harcını hazırlamamız gerekiyor. Bunun için öncelikle 350 gram kıyma, 1 adet doğranmış orta boy soğan, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay bardağı suyu genişçe bir kaseye alalım ve güzel bir şekilde karıştırmaya başlayalım. İç harcımızı bu kadar kolay bir şekilde hazırlayabiliyoruz.

Video: Bir Tatar torunu olarak gerçek çi böreği benden deneyin dışı çıtır içi sulu/Figen Ararat

Hamurumuz dinlendikten sonra tezgaha almamız gerekiyor. Ancak hamurumuzu tezgah üzerinde yoğururken yapışmaması için tezgaha birazcık un serpebilirsiniz. Daha sonra hamurumuzu el ile toparlayarak güzel bir şekilde yoğuralım. Hamurumuzu yoğurduktan sonra ise 20 eşit parçaya bölmemiz gerekiyor. Bunun için de ilk önce 4 eşit parçaya, ondan sonra da her bir parçayı 5 eşit parçaya bölmemiz gerekiyor. Ayırdığımız eşit parçaları da yuvarlamamız gerekiyor. Bezelerimizi yuvarladıktan sonra ise 1 karış büyüklüğünde açalım. Bir oklava ya da merdane yardımı ile hamurunuzu yeteri kadar miktarda açabilirsiniz.

Hamurlarımızı açtıktan sonra ise iç harcımızı doldurmamız gerekiyor. Hazırladığımız iç harçla hamurlarımızı doldurduktan sonra, hamurlarımızı D şeklinde kapatmamız gerekiyor. Ancak hamurları kapatırken, hamurların kenarını iyice yapıştırmanız gerekiyor. Çünkü börekler pişerken hamurların kenarı açılırsa, böreğimizin iç harcı dışarıya çıkabilir. Bu durumun gerçekleşememesi için de hamurlarımızı kapattıktan sonra, hamurların kapanan kenarlarını güzel bir şekilde sıkıştırıp yapıştırmamız gerekiyor.

Çiğ börek nasıl pişirilir?

Çiğ böreğimizin pişmesi için hafif derin bir tavaya ihtiyacınız var. Tavamızın içerisine sıvı yağ dökelim ve tavanın içerisine eklediğimiz sıvı yağı iyice kızdırmaya başlayalım. Daha sonra böreğimizi tavanın içindeki kızmış yağa atalım ve dikkatli bir şekilde ara sıra çevirerek kızartmaya başlayalım. Böreklerimiz yaklaşık 5 dakika içerisinde pişmiş olacak. Böreklerimiz piştikten sonra ise kağıt havlu serdiğimiz büyük bir tabağa çiğ böreklerimizi alalım. Kağıt havlu sayesinde çiğ börekteki fazla yağı emecektir. Bu sayede kızartarak yapacağınız bu börek, bir kızartmaya göre çok daha hafif bir hal alacaktır.