Yapmaktan asla bıkmayacağınız, sürekli istenen tava böreği tarifi

Börek, çay yanına harika giden ve oldukça lezzetli yiyeceklerden biridir. Börekleri genellikle kahvaltı masalarında veya misafirlere kahve yanında ikram ederken görmekteyiz. Bazı börekler oldukça zahmetli bir yapım aşamasından sonra masalarımıza gelebiliyor, ancak börek yapmak aslında çok kolaydır. Börek yapmanın zor olduğunu düşünenleri ise bu yazının devamını okumasını tavsiye etmekteyiz. Çünkü tarifini vereceğimiz bu böreği, dakikalar içerisinde yapabileceksiniz. Dakikalar içerisinde hazırlayabileceğimiz tava böreğimiz için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı un
  • 1 adet yumurta
  • 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1/2 tatlı kaşığı tuz
  • 300 gram peynir

Tava böreğini dakikalar içinde nasıl hazırlayabiliriz?

İlk önce bir kap içerisine 1 su bardağı kadar un döküyoruz. Ardından da yarım tatlı kaşığı tuz ve yarım tatlı kaşığı kadar kabartma tozu ekliyoruz. Daha sonra un, tuz ve kabartma tozunu bir kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Karıştırma işlemi maksimum 1 dakika sürecektir. daha sonra elime bir adet çırpma teli alıyoruz. Diğer elimize de 1 bardak kadar süt alıyoruz. Sütümüzü kabın içerisine yavaş yavaş dökerken, aynı zamanda çırpma teli ile karıştırıyoruz. Sütü bu şekilde eklememizin sebebi, börek harcımızın topaklanma yapmaması için. Bütün sütümüzü döktükten sonra ve iyice harcı karıştırdıktan sonra, börek harcımızın içerisine bir yumurta kırıyoruz. Daha sonra ise karıştırma işlemine devam ediyoruz.

Bütün bu karıştırma işlemleri bittikten sonra sıvı kıvamında bir hamur elde edeceksiniz. hamurunuzu hazırladıktan sonra 300 gram peynirinizi rendeliyorusunuz. Kullandığınız peynir çeşidi farketmiyor, ister kaşar peyniri ister tulum peyniri. Seçeceğiniz peynir tamamiyle sizin damak zevkinize kalmış. Peynirimizi rendeledikten sonra ise peynirimizi hamurla karıştırıyoruz. Peynirimizin hamur ile iyice karışması gerekmekte. Bu yüzden bir kaşık yardımı ile peyniri, hamurun içinde iyice dağıtıyoruz. Peynir ile karışan hamur, lapa kıvamına geçecektir.

Tava böreğini yapmanın en kolay işlemi ise pişirmesidir. Büyük boy bir tava içerisini, yağlama fırçası ile iyice yağlıyoruz. Çünkü böreğimizin tavamıza yapışmaması gerekiyor. Daha sonra lapa kıvamına gelmiş hamurumuzu tavaya eşit şekilde dağıtıyoruz. Daha sonra ise böreğin üstte kalan kısmını bir spatula yardımı ile düzeltiyoruz. Çünkü böreğimizin düzgün bir şekilde pişmesi gerekmektedir. Böreğimizin üst kısmını düzelttikten sonra ise tavamızın kapağını kapatıp, yaklaşık 5 dakika kadar beklememiz gerekiyor. 5 dakika sonra ise kapağı açıp kontrol etmemiz gerekiyor. Elinizle kontrol edebilirsiniz. Eğer börek harcı elinize yapışmıyorsa, böreği çevirebilirsiniz. Böreğimizi çevirmeden önce, böreğin üst kısmını yağlama fırçası yardımıyla birazcık yağlıyoruz. Böreğimizi çevirmek için bir servis tabağı ya da tavanın kapağından yardım alabilirsiniz.

İzleyin: PİŞME SÜRESİ İLE BİRLİKTE 15 DAKİKADA PEYNİRLİ BÖREK TARİFİ. TAVADA PRATİK BÖREK TARİFİ

Böreğimizi çevirdikten sonra, böreğimizin 4 ya da 5 dakika kadar daha pişmesini bekliyoruz. bekleme süresi tamamlandıktan sonra ise böreğiniz servise hazır olacaktır. İsteğe bağlı olarak, servis anında böreğinizin üst kısmında bir miktar tereyağı eritebilirsiniz.