WhatsApp’a şifre koymak için kolay ve etkili yöntemler

WhatsApp, dünya üzerinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri. hal böyle olunca da çoğu kişi WhatsApp üzerinden mesajlaşmakta. Hatta WhatsApp Business ile birçok işletme sahibi, işlerini WhatsApp üzerinden yürütmekte. Bu yüzden de bazı kişilerin mesajları oldukça önemli olabiliyor. Bunun için de bu kişiler WhatsApp’a şifre koymak isteyebilir. Bu yazımızda sizlere WhatsApp’a nasıl şifre koyabileceğinizi anlattık.

Video: WhatsApp şifre koyma . Parmak izi kilidi. Kolay ve Basit Yöntem

WhatsApp’a nasıl şifre konulabilir?

WhatsApp’a şifre koymak için direkt WhatsApp’ın kendisinden faydalanabiliyorsunuz. Android ve iOS için de bu özellik geçerlidir. Bunun için ayarlara geçip gizlilik ayarlarından WhatsApp uygulama girişlerinize şifre koyabiliyorsunuz.

WhatsApp şifreleme (Android)

 • WhatsApp uygulamasını açın.
 • Ayarlara girin.
 • Hesap ayarlarını seçin.
 • Gizlilik ayarlarına girin.
 • “Parmak izi kilidi” seçeneğine basın.
 • “Parmak iziyle aç” seçeneğini etkinleştirin.

Bu adımları takip ettikten sonra WhatsApp, uygulamaya her girişinizde sizden parmak izi isteyecektir. Bu sayede de telefonunuz ulu orta bir yerde dahi olsa, kimse WhatsApp mesajlarınızı karıştıramayacak ve mesajlarınız güvende kalacak.

WhatsApp’ın kendisi dışında, dışarıdan indirebileceğiniz uygulamalar ile de WhatsApp’ı kilitleyebiliyorsunuz. Bunun için de Google Play Store’dan edinebileceğiniz birkaç uygulama yeterli olacaktır. Bu uygulamalar sayesinde de WhatsApp uygulamanızı kilitleyerek, mesajlarınızı güvence altına alabiliyorsunuz. Android için uygulama kilitleme uygulamaları şunlardır:

WhatsApp şifreleme (iOS)

 • WhatsApp uygulamasını açın.
 • Ayarlara girin.
 • “Hesap > Gizlilik” yolunu takip edin.
 • Ekran kilidini seçin.
 • Touch ID ya da Face ID doğrulama yollarından birini seçin.

Bütün bu adımları takip ettiğiniz zaman, WhatsApp uygulamanızı şifrelemiş olacaksınız. Unutmamanız gereken husus, WhatsApp her girişte sizden şifre isteyecektir. Bu şifreleriniz biyometrik olacağı için de sizden başka kimse, WhatsApp mesajlarınızı karıştıramayacaktır.

Bütün bunlar ile beraber eğer iPhone’unuza jailbreak işlemi uyguladıysanız, bazı tweakler ile birlikte de iPhone’unuzdaki uygulamaları şifreleyebilirsiniz. WhatsApp++, AppLocker, BioLockdown, iProtect, BioProtect gibi Cydia üzerinden indirebileceğiniz birçok uygulama kilitleme uygulaması vardır.

WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir?

Uzun zaman önce yayınlanan bu şifreleme sistemi ile, WhatsApp mesajlarınız siz ve karşınızdaki kişi arasında gizli kalmış oluyor. Ayrıca belgeler, videolar, fotoğraflar, durum güncellemeleri gibi bütün bilgiler, signal şifreleme protokolleri ile birlikte şifrelenmektedir. Bu sayede WhatsApp’ta bulunan bütün bilgilerinizin üçüncü kişilerin eline geçmesi engellenmiş oluyor.

Kişi bilgisi ekranındaki “Güvenlik Kodunu Onayla” ekranı nedir?

WhatsApp’ta bir kişinin bilgilerine baktığınızda, karşınızdaki kişi ile mesajlarınızın şifrelemesini kontrol edebileceğiniz bir ekran çıkıyor. Bu ekranda QR kodu da okuttuğunuzda, karşıdaki kişi ile mesajlarınızın uçtan uca şifrelenmiş olup olmadığını çok kolay bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca bu ekranda bir dizi sayısal bir kod bulunuyor. Bu sayısal kodu da karşı taraftaki kişi ile karşılaştırdığınızda ise mesajlarınızın uçtan uca şifrelenmiş olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz.

WhatsApp Web güvenlik açığı oluşturabilir?

WhatsApp Web kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus bulunuyor. özellikle iş yerinizdeki bilgisayar ile WhatsApp Web hesabına giriş yapıyorsanız, kesinlikle bilgisayar başından her kalktığınızda hesabınızdan çıkış yapın. Eğer ki çıkış yapmayı unuttuysanız, WhatsApp uygulamasından ayarlara girerek bağlı cihazlar kısmından çıkış yapmalısınız. Eğer ki çıkış yapmadıysanız, başka bir kişi sizin WhatsApp mesajlarınızı çok kolay bir şekilde okuyabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.