Yumurtanın faydası yokmuş! Kızarmış ve kabarmış böreğin sırrı bu sosta

Böreğinizin nar gibi kızarıp, kabarmasını istiyorsanız yumurtadan vazgeçin. İşin püf noktası ortaya çıktı. Taze, kızarmış enfes bir böreği yapmak için işin sırrı kullandığınız ve evde hazırlayacağınız sosta. Yoğurt ve yağ karışımı sos ile leziz bir börek yapmanın tarifi haberimizde…

Börek sevmeyen neredeyse yoktur. İster hazır yufkadan isterseniz sizin evde yapacağınız yufkadan olsun yapacağınız bütün böreklerin ortak noktası çıtır çıtır olması, kabarması ve nar gibi kızarması olacak.

Ama çoğu insan börek yaparken bazı yanlışlar yüzünden istedikleri gibi böreğin kıvamını tam olarak tutturamıyorlar. Bunun için de bazı püf noktaları var.

Kimisi yumuşak börek sever kimisi ise nar gibi kızarmış börek. ama genel olarak böreklerin güzel kızarması, kabarması ortak bir istek…

Börek yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Herşeyden önce tabii ki yufkanızın taze olmasına dikkat edin. Eğer yufkanız taze ise kolay kolay yırtılmaz.

Yufkaları sütle ıslatmanız yufka böreklerinin lezzet kıvamı çin çok önemli. Tepsiye yaydığınız böreklerin üzerine erimiş margarin ve sütlü karışımdan dökmeyi unutmayın.

Bir yumurta ve sodayı çırpın; böreğinizi fırına vermeden önce üzerine sürün. Böylece daha yumuşak ve daha az kabaran bir börek yapmış olacaksınız.

Eğer yumurtanız yoksa onun yerine biraz yoğurt ve bir çorba kaşığı yağı karıştırarak böreğinizin üzerine sürebilirsiniz. Bu şekilde yumurta ile elde ettiğiniz kızarma efektini yine uygulamış olabilirsiniz.

Sebzeli börek yaparken iç malzemelerin fazla yumuşak kalmaması için sebzeleri yıkadıktan hemen sonra suyunu emmesi için çok az una bulayın. Böylece sebzeler yufkaya yapışmayacağı için de çok daha lezzetli olacaktır.

Patatesli börek yaparken tuz

Patatesli börek yapacaksanız patatesleri haşladıktan sonra mutlaka tuz serpin.

Su böreği yapacaksanız yufkayı mutlaka elde açın. Lezzetinde önemli derecede etkisi olacaktır. Aynı zamanda yufkaları haşladığınız suya bol tuz atmayı da unutmayın! Su böreğinizin içinin yumuşak kalması için ise fırında önce alt kısmını pişirin.

Böreğinizin iç malzemesini koyarken dikkat! Önce iki yufka döşeyin, ardından malzemeyi koyun. Böylece iç malzemenin böreğin altını ıslatmasını engellemiş ve böreğinizin daha iyi kızarmasını sağlamış olacaksınız.

Böreğinizin tadının tam kıvamında olması için fırına atmadan önce mutlaka birkaç saat buzdolabında bekletin.

Milföy böreği yapacaksanız milföy hamurlarını önceden açarak böreklerin daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Böreğinizin hamuru ne ise pişirme süresini de ona göre ayarlayın. Mayalı hamurların ayrı, yufkaların ayrı, milföylerin ayrı süreleri vardır.

Püf noktaları

Böreğinizin nar gibi kızarmasını ve kabarmasını istiyorsanız bunun da çözümü var.

Her şeyden önce kullandığınız malzemenin taze ve oda sıcaklığında olmasına özen gösteriniz. Su yerine taze süt kullanın. Hazır yufkadan börek yapacaksanız her yufkaya biraz süt sütün. Yumuşak elde etmenin çözümü bu.

Diğer bir yöntem su ile sütü karıştırıp bir karışım elde etmek. Bunu yufkaya sürdüğünüzde böğreniz kurumaz. Soda aynı zamanda kabarmasını sağlar.

Yine bir diğer yöntem de böreği soda ile dinlendirmek. Böreğiniz hazır olduktan sonra üstüne soda dökün ve bir saat bekletin. Ardından fırına sürün. Kabarmış ve nar gibi kızarmış olacak.

Genellikle böreğin üzerine yumurta sürülüyor, çünkü bu onu daha kızarık gösteriyor. Fakat yumurta kullanmayın bunun yerine size vereceğimiz bir karışımı kullanmanız daha iyi sonuç elde eder. Ama yoğurt ile sıvı yağı karıştırıp bir sos elde etmeniz ve bunu da böreğe sürün. Böreğiniz nar gibi kızarmış olacak.