Düz saçlar Düz saçlar

Işıl ışıl dümdüz saçlar için bu sihirli düzleştirici karışım yeterli!

Kıvırcık veya dalgalı bir saça sahip olan insanlar, saçlarını düz yapmak için birçok farklı yöntemi deniyor. En çok kullanılan yöntem, ısı uygulayarak saçları düzleştirmek olsa da bu şekilde saçları düzleştirmek, belirli bir süre sonra saçlarınızın yıpranmasına ve uçlarının kırılmaya başlamasına neden olmaktadır. Ancak uygulayacağınız bazı doğal maskelerin yardımı ile saçlarınızı düzleştirebilir ve aynı zamanda da saç bakımınızı yaparak, saçlarınızın yıpranmamasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, ışıl ışıl dümdüz saçlar için uygulayabileceğiniz karışım tariflerinden bahsettik.

Video: Japon sırrı,🌿Uzun süre kalıcı saç düzleştirmeye! doğal ve etkili keratin

Saçları düzleştirebilmek için kullanabileceğiniz doğal tarifler

Evimizdeki doğal ürünler ile birçok farklı bakımımızı halledebiliyoruz. Bununla birlikte bazı doğal ürünlerin yardımı ile saçlarımızı düzleştirebiliriz. Bu şekilde saçlarımızı düzleştirirsek hem ısı işlem görmediği için saçlarımızın yıpranmamasını sağlamış olacağız hem de doğal rünlerin içerisindeki besin maddeleri saçlarımızı beslemiş olacağız. Gelin hep birlikte saçlarımızı düzleştirebileceğimiz tariflere göz atalım.

Hindistan cevizi yağı ve limon suyu

Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Hindistan cevizi yağı ve limon suyu, saç düzleştirmede en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem, hem saçları istediğimiz gibi düzleştirebileceğiz. Aynı zamanda limon suyunun içerisinde yer alan C vitamini, saçlarınızın beslenmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte Hindistan cevizi yağı içerisinde yer alan maddeler de saçlarınıza istediğiniz şekli vermeyi sağlayacak ve saçlarınızı besleyecektir. Bu karışımı uygulayabilmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Öncelikle uygun br karıştırma kabı içerisine Hindistan cevizi yağını ve limon suyunu alalım.
 • Yoğunluk bakımından birbirinden farklı seviyelerde olduğu için bu iki malzemeyi, yaklaşık 5 dakika kadar karıştıralım.
 • Karıştırma işlemi tamamladığında ise kremsi bir karışım elde edeceksiniz.
 • Elde ettiğiniz bu karışımı ise saçınıza masaj yaparak uygulayın. Saç diplerinize de uygularsanız, karışımın saç diplerini de beslemesini sağlayacaksınız.
 • Karışımı uyguladıktan sonra ise yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin.
 • Sürenin sonunda saçınıza düz bir şekil vermek amacı ile tarayın.

Hazırladığımız bu karışım hem saçlarımızı besleyecek hem de gün içerisinde saçlarımızın düz bir şekilde kalmasını sağlayacaktır. Bu karışımı haftada 2 defaya kadar kullanabilirsiniz. Ancak fazla kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Hindistan cevizi maskesini saçınıza fazla uygularsanız, saçlarınızın yağlı bir görünüm kazanmasını sağlar ve saç diplerinizin sebum dengesini bozabilirsiniz.

Ballı süt maskesi

Süt
Süt / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Ballı süt maskesi de saçları düzleştirmek için kullanılan bir başka doğal maske tarifidir. Bu doğal maske içerisindeki malzmeler sayesinde saçlarımız istediğimiz şekilde düzleşebiliyor ve aynı zamanda saçlardaki koparak dökülmelerin önüne geçiyor. Bu yüzden de sadece saçları düzleştirmek için değil, aynı zamanda saç dökülmelerine karşı da bu maskeden faydalanabilirsiniz. ballı süt maskesini uygulayabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Öncelikle ılık bir süt içerisine 2 tatlı kaşığı kadar bal dökün.
 • Ballı süt maskesini hazırlayabilmek için sütünüzü güzel bir şekilde karıştırın.
 • Güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra ise bu sütü saçınıza uygulayın.
 • Ballı süt maskesini uyguladıktan sonra 2 saat kada saçınızda bekletmeniz gerekiyor.
 • Sürenin sonunda ise ılık su ile saçınızı hızlı bir şekilde durulayın.
 • Durulamayı tamamladıktan sonra ise saçınıza düz bir şekilde vermek için saçınızı güzelce tarayın.

Bütün bu işlemleri doğru bir şekilde uygulayabilirseniz, saçlarınızdaki düzleşmeyi farkedeceksiniz. Aynı zamanda ballı süt maskesi ile saçlarınızdaki dökülmeyi de minimum seviyeye indirebileceksiniz. Bunlara ek olarak ballı süt maskesi, saçlardaki beyazların da azalmasını sağlayacaktır. Çünkü bal içerisinde yer alan besin maddeleri, saçlardaki melanin seviyesini arttırmaktadır. Melanin seviyesinin artması da saçların doğal rengini tekrardan kazanması anlamına geliyor.

Zeytinyağı ve yumurta makesi

Zeytinyağı
Zeytinyağı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Zeytinyağı, saçlarımızın için oldukça besleyici bir bakım ürünü olarak kullanılabilir. Bu ürünü bir de yumurta ile birleştirdiğimiz zaman, nerdeyse saçlarımıza her yönden tam bir şekilde bakım yapmış oluyoruz. Saçlardaki dökülmeler, saç uçlarındaki kırıklık ve birçok farklı saç sorununu bu maske ile çözebilirsiniz. Aynı zamanda saçları düzeleştirmek için de bu maskeden faydalanabilirsiniz. Zeytinyağı ve yumurta maskesini uygulayabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • ÖNcelikle uygun bir karıştırma kabı içerisine bir çay bardağı kadar zeytinyağı alalım.
 • Bu karıştırma kabı içerisine 1 adet yumurtayı ekleyelim ve güzel bir şekilde karıştıralım.
 • Karışımı hazırladıktan sonra saç diplerinden başlayarak, saç uçlarına kada bu karışımı masaj yaparak uygulayın.
 • Yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sorna ise saçlarınızı durulayın.
 • En sonunda ise düz bir şekil verebilmek için saçlarınızı güzelce tarayın.

Zeytinyağı ve yumurta içerisinde yer alan besin maddeleri, saçlarınızdaki her türlü sorunun üstesinden gelmenizde yardımcı olacaktır. Hatta insanlar, bu maskeyi saçları düzleştirmekten daha çok saç dökülmelerine karşı kullanmaktadır.