Bulaşık makinesi içinde limon Bulaşık makinesi içinde limon

Bulaşık makinesinin içine limon koyun! Makinenizin ömrü uzasın

Bulaşıklar elde yıkandığından 126 litre su harcarken, makinede yıkandığında tüm makine için 12 ile 15 litre arasında su harcamaktadır. Bulaşıkları elden ziyade makinede yıkamak tam tamına 10 katı su tasarrufu yapmaktadır. Fakat kalınlardan arınmamış bulaşıklar da aynı zamanda makinenin ömrünü azaltmaktadır. Zamanla bulaşık makinesinin içerisinde tıkanamaya ve hatta dayanılmaz bir kokunun oluşmasına sebep olacaktır. Bunun evde doğal ve makul fiyatlarla önüne geçmek mümkündür. Bulaşık makinenizin içerisine koyduğunuz bir parça limon tüm dertlerinizin dermanı olacaktır…

Bulaşık makinesi içinde limon
Bulaşık makinesi içinde limon / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Bulaşık makinesinin içerisine limon koyduğumuzda ne olur?

Kalabalık ve keyifli sofraların ardından çıkan bulaşık herkesin gözünü korkutsa da, bulaşık makinesi icadından sonra bu durum ortadan kalkmış, hemen hemen herkes misafirlerini keyifle ağırlar hale gelmiştir. Tek seferde kocaman bulaşıkları meşakkatsiz bir şekilde yıkayan bulaşık makineleri su tasarrufu açısından önemliyken aynı zamanda ay sonu gelecek su faturası açısından da ergonomiktir. Tüm bulaşıkları hızlı bir şekilde kirlerinden arındıran bulaşık makineleri bazı dönemlerde istenilen sonucu bize vermeyebilir. Tabakların üzerinde kalmış yemek artıkları, çatalların arasında kalan yağ artıkları sağlık açısından oldukça ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu gibi durumların yaşadığınız anda, evde doğal yöntemlere başvurmanız kaçınılmaz olacaktır. Bulaşık makinenizin ömrünü, temizliğini aynı zamanda makine içerisindeki bulaşıklarınızın temizlenmesini tek bir maddeyle çözümleyebilir, kirlerinden arındırabilirsiniz. Bulaşık makinesi, bulaşıklarınızı istediğiniz gibi yıkamıyorsa bir de bulaşık makinenizin içerisine limon koymayı deneyin. Bulaşık makinenizin içerisine koyduğunuz limon, kirleri tabak ve bardaklarınızdan arındırırken aynı zamanda bulaşık makinenizin de ömrünün uzamasını sağlıyor. Bulaşık makinesi içerisinde oluşan kötü kokuları engelleyerek, makinenin temiz ve güzel kokmasına olanak veriyor. Tüm bu pratik ve kolay temizliğe sahip olmak için yapmanız gereken tek şey, bir dilim limon kesmek ve bu kestiğiniz limonu makinenin çatal-kaşık bölmesine koymak. Bu işlemi yaptıktan sonra, makine içerisindeki kirli bulaşıklarınızın kirlerden nasıl temiz bir şekilde arındığını göreceksiniz.

Bulaşık makinesi içinde limon
Bulaşık makinesi içinde limon / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Peki bulaşık makinesine limon neden koyulur?

Esasında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Limonun asidik yapısı içerisinde barındırdığı pH2 seviyesi onu doğal temizlik maddesine dönüştürüyor. İçerdiği asit sayesinde, kirlerin arınmasına, tüm tıkanıkların giderilmesine yardımcı oluyor. Antibakteriyal özelliğe sahip limon, sadece makine içerisindeki kirli bulaşıkları temizlemekle yetinmiyor aynı zamanda makine içerisini de dezenfekte ediyor. Bulaşık makinenizin yıkamadığını düşündüğünüz durumlarda, çatal- kaşık bölümüne bir parça limon koymayı deneyebilir, makinenizin ömrünü uzatmak için bir adım atabilirsiniz.