Limon kabukları çöpte Limon kabukları çöpte

Limon kabuklarını atmayın. Limon kabuklarının birbirinden şaşırtıcı kullanım alanları

C vitamini açısından zengin limon kişinin sağlığı için pek çok faydaları bünyesinde barındırmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden, gribal hastalıkların tedavisine kadar birçok alanda kişinin yaşan kalitesinin artmasına yardımcı olan limonun kabuğunda da bir hayli vitamin bulunuyor. Suyu kullanıldıktan sonra kabuğu atılan limonun faydalarını duyduğunuzda, daha evvel atmış olduğunuz limon kabukları için çok pişman olacaksınız. Salataların ve çorbaların vazgeçilmezi olan limonun kabukları bakın neye iyi geliyor. İşte limon kabuğunun birbirinden şaşırtıcı o mucizevi kullanım alanları!

Limonun insan vücuduna faydaları nelerdir?

 • C vitamini açısından zengin olan limon aynı zamanda B6 vitaminlerini de içerisinde barındırmaktadır. Büyük bir potasyum kaynağı olan limon, böbrek taşı oluşumunun önüne geçerek böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bilhassa kilolu insanların yaşayabileceği tansiyona bağlı inme riskini en aza indirerek, kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.
 • Vücut içerisinde bulunan kanser hücrelerinin dağılmasını engelleyerek, kanser hücreleri üzerinde olumlu etkileri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda saptanmıştır.
 • Alerjik etmenler nedeniyle meydana gelen astım probleminin iyileşmesine yardımcı olan limon kişinin üst solunum merkezinin ve ciğerlerinin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.
 • Demir eksikliği olan kişilerin vücuda aldıkları demir vitaminin vücutta çok daha iyi emilmesini sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sistemini koruma altına alan limon, vücutta oluşabilecek kronik hastalıkların önüne geçmektedir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı ve sistematik bir şekilde çalışmasını sağlayan limon, kan şekerinin dengede kalmasını sağlamaktadır. Güne başlamak için ılık su içerisine bir miktar limon ekleyip tüketmek kişinin sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır.
Limon kabukları
Limon kabukları / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

 • Limon kabuğu rendesi, müthiş aroması sayesinde tatlılarınızın lezzetli olmasını sağlayarak eve hoş bir koku salınımı yapar. Limonu kullanmadan evvel limon kabuklarını rendeleyip buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. İhtiyacınız olduğu anlarda buzdolabından çıkarıp direkt olarak istediğiniz tatlıya ekleme yapabilirsiniz.
 • Limon kabuklarının bulaşık makinesinin içerisine konulması, bulaşık makinesinin içerisinde yer alan kötü kokunun gitmesine yardımcı olurken, bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıkların çok daha temiz ve parlak olmasını sağlamaktadır.
 • Su ısıtma makineleri ya da çaydanlığın içerisinde yer alan kireci doğal yollarla çözmeye yardımcı olmaktadır. Kirecin bulunduğu bölgeye birkaç parça limon kabuğu atın ve üzerine su ekleyerek, suyu kaynatın bu işlem kireçlerin çözülmesine yardımcı olacaktır.
 • Pirinci muhafaza ettiğiniz cam kavanozların içerisine ekleyeceğiniz limon kabuğu zamanla kokusunu pirince yayarken, pirinç pilavının çok daha lezzetli olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Limonun içeriğinde yer alan keskin koku sayesinde karıncalar evinizden uzak durur. Bu noktada birkaç parça limon kabuğunu camı ve cam pervazlarının kenarlarına bırakmayı deneyin.
 • Limon kabuğunun içerisinde yer alan asidik özellik, ev temizliğinde büyük bir temizleyici güç olarak görülmektedir. Ev temizliğinde limon kabuklarını kullanabilmek için limon kabuklarını doğrayın ve ardından cam bir kavanozun içerisine ekleyin. Cam kavanozun içerisine eklediğiniz limon kabuklarının üzerine bir miktar sirke ekleyin. Sirke eklemesinin ardından kabukların tamamının sirkeyle buluştuğundan emin olun ve 2 hafta boyunca bu karışımı güneş almayan bir yerde muhafaza edin. Ardından hazır olan karışımınızı sprey şişeye dökerek temizlik yaparken kullanabilirsiniz.
 • Limon kabuğunun içerisinde yer alan maddeler diş ve tırnak sararmalarının önüne geçerek yüzeylerde bulunan sarı lekelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Çöp kovanızın içerisine yerleştirdiğiniz birkaç parça limon, çöpün kokmasının önüne geçerek evin havasının çok daha berrak olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Tencerelerinizin solduğundan şikayetçiyseniz o noktada limon kabuklarını hayatınıza dahil edebilirsiniz. Tencerelerinizi parlatmak için birkaç parça limon kabuğuyla tencere içini ya da dışını ovalayın ardından meydana gelen parlamayı gözlerinizle görün.