Yumurtalar Yumurtalar

Daha sık yumurta yemek için 6 sebep!

Kahvaltıların olmazsa olmazı, protein kaynağı yumurta sağlığımız için oldukça önemli bir protein kaynağıdır. Spor yapan insanların yanı sıra, herkesin en az günde 1 tane tüketmesi gereken yumurtayı daha sık tüketmesi gerektiğini biliyor muydunuz? İşte yumurtayı daha sık tüketmek için 6 sebep…

Yumurta tüketmek neden önemlidir?

Uzun yıllardır, yumurta tüm Türk toplumu ve uzman doktorları ikiye bölen gıdaların en başında gelmektedir. Tüketilmesi gerekiyor diyen insanların yanı sıra, zararlı olduğunu düşünen bir grup bilim insanı da bulunmuyor değil. Bir grup insan da yumurtanın beyazının sınırsız, sarısının ise kolesterolü yükselttiğini düşünmektedir. Yapılan bazı araştırmalara sonucunda da, bilimsel kanıtlarda yumurtanın sağlık için herhangi bir zararı olmadığı hatta biyokimyasal süreçlere iyi geldiği saptanmıştır. Genel olarak bakıldığında, hayvansal yağlar vücudumuzun sağlıklı çalışması için büyük etkileri olan temiz besin kaynaklarıdır. İçeriği temiz yağlar, çeşitli kalp ve damar hastalıklarına da olumlu yönde geliştirdiği belirlenmiştir. Spor yapan insanlar yumurta yani protein ağırlıklı beslenirken, tok tutucu özelliği sayesinde yumurtanın miktarını arttırmışlardır. Yapılan en son araştırmalar sonucunda yumurta kolesterolü yükselttiği tezi çürütüldüğüne göre yumurtayı daha sık tüketmek için 6 sebep sizlerle…

 

Protein açısından zengin yumurta

Protein açısından zengin yumurta, doğada en kolay ve en temiz protein kaynağı arasında yer alır. Diğer protein kaynaklarına istinaden, fiyat olarak uygun ve kolay ulaşılabilir. Yumurta, insan vücudunun düzgün çalışmasını etkileyen vitamin ve minerallari barındırır. Yumurta ile vücuda protein almak oldukça kolaydır. Yumurta, vücudumuza proteini almaya yarayan amisoasitlerden 9 tanesini barındırır. Aynı zamanda yumurta 6 ila 7 gram protein içerir.

Kolesterolü yükseltmez, kolesterolü düşür

Yumurta düşünülenin aksine kötü kolesterolü yükseltmez, aksine yumurta iyi kolesterol seviyesinin yükselmesini sağlar. Demir, fosfor, potasyum, magnezyum, B12 vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra A, D ve E vitaminlerince de zengindir.

Tok tutucu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcıdır

Yumurta en çok tercih edilen güzel bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, içerisinde karbonhidrat barındırmaz. Tok tutucu özelliği sayesinde, acıkmanızın önüne geçer. Ortalama olarak 75 gram kaloriye sahip olan yumurta, egzersiz sonrasında kasların ihtiyaç duyduğu proteini karşılamaya yardımcı olur.

Egzersiz yapmak
Egzersiz yapmak / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Sporcuların bir numaralı besin kaynağıdır

Düzenli spor yapan insanlar için B vitamini önemlidir. B vitamini sporcuların enerji yakmasına yardımcı olur. B vitaminini içerisinde barındıran yumurta da sporcuların bir numaralı besin kaynağıdır.

Lezzetli kolay ulaşılabilir ve pratiktir

Diğer protein kaynaklarıyla ölçüldüğünde, yumurta ucuz bir protein kaynağıdır. Tek bir yumurta ile birden fazla çeşitli tarifler yapmak mümkündür. Sağlıklı besinler ile buluştuğunda yumurta oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Göz
Göz / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Görme yetinizin daha kaliteli olmasını sağlar

Havucun yanı sıra, görme yetinizi güçlendiren diğer bir besin kaynağı da yumurtadır. Göz seviyesinin artmasını sağlayan Lütein vitaminin içerisinde yüksek miktarda barındırarak, daha net ve keskin görmenizi sağlar.