Patates Patates

Patatesin bu kullanım alanlarını biliyor muydunuz?

İnsan sağlığına pek çok faydası bulunan patates, yeterli tüketildiğinde kişinin sağlığı açısından birçok olumlu etkileri bulunan oldukça güzel bir sebzedir. İyi bir antioksidan kaynağı olan patates vücut içerisinde bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, kan şekerinin düzenlenmesiyle meşhur olan bir besindir. Sağlıklı bir formda tüketildiğinde vücuda herhangi bir zararı bulunmayan patates, kişinin cilt sağlığına da iyi gelirken bilinmeyen pek çok farklı faydaları da bulunmaktadır. Kullanım alanları dolayısıyla büyük ölçüde şaşıracağınız patatesin, işte o bilinmeyen yöntemleri…,

Patates
Patates / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Patates hangi alanlarda kullanılır?

Türk mutfağının olmazsa olmazı ve hemen hemen her yemeğe uyum sağlamasıyla bilinen patates, insan sağlığına birçok faydası bulunan oldukça kaliteli bir sebzedir. Yemeklere büyük ölçüde lezzet katan patatesin başka pek çok kullanım alanları mevcuttur. Bu alanları duyduğunuzda oldukça şaşıracaksınız. İşte patatesin hiç bilinmeyen kullanım alanları…

Patates
Patates / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Gümüş eşyalarınızı parlatırken patates kullanın

Gümüş eşyalar su ya da parfüm gibi bileşenlerle buluştuğunda zaman içerisinde gövdelerinde kararma ya da formlarında bozulmalar meydana gelmektedir. Bu kararmalar gümüş malzemeden üretilen eşyaların kullanımlarının önüne geçerken, pek çok gümüş bu vesileyle çöpün yolu boylamıştır. Oysaki kararan eşyaların parlatılması oldukça kolay bir yöntemdir. Kararan gümüş ya da bakır eşyalarınızı evde kolay bir yöntemle parlatmak için patatesten yardım alabilirsiniz. Patatesin içerisinde yer alan bileşenler, gümüş malzemenin yüzeyinde bulunan kararmanın giderilmesine yardımcı olurken, gümüşün tekrardan eski rengi ve formuna dönmesine yardımcı olmaktadır. Kararan gümüş eşyalarınızı patates ile eski formuna dönüştürmek için şu uygulamaları sırasıyla yerine getirebilirsiniz;

 • İlk olarak patatesi büyük parçalara dilimleyin ve ardından dilimlediğiniz patatesi bir tencerenin içerisine alın. Tencere içerisine bir miktar su ekleyin ve bu suyu kaynatın.
 • Kaynama işlemini tamamladıktan sonra patatesleri suyun içerisinden çıkarın ve salt patates suyunu elde edin.
 • Tüm bu işlemleri sırasıyla yerine getirdikten sonra elde ettiğiniz patates suyunun içerisine kararan gümüş eşyanızı koyun ve bu su içerisinde yaklaşık olarak 1 saat içerisinde bekletin.
 • 1 saatin sonunda patates suyunun içerisinde gümüş eşyanızı çıkarın ve bir fırça yardımıyla eşyanızı hafifçe fırçalayın.
 • Sırasıyla bu işlemleri uyguladıktan sonra fırçaladığınız gümüş eşyanızı duru suyla durulayın ve ardından direkt olarak kurulayın. Bu işlemi uyguladıktan sonra gümüş eşyanızın üzerinde bulunan kararmaların geçtiğinizi ve gümüş eşyanızın eski formuna dönüştüğünü gözlemleyeceksiniz.

Kıyafetinizde bulunan inatçı lekeleri patates ile yok edin

Kıyafetinize dökülen ve çıkması oldukça zor olan lekeler için endişelenme zamanı artık geçmişte kaldı. İnatçı ve zor gibi görünen lekeleri patates ile kolaylıkla çıkarma dönemi başladı. Patatesin içerisinde yer alan nişasta sayesinde, inatçı olan zor lekeleri derinlemesine çıkarın. Kıyafetinizde bulunan inatçı lekeleri patatesle çıkarmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

 • Kıyafette bulunan inatçı lekeyi çıkarmak için ilk olarak patatesi güzelce yıkayın. Yıkama işlemini tamamladıktan sonra patatesi rendeleyin.
 • Rendeleme işlemi tamamlandıktan sonra, rendelenmiş olan patatesleri bir kaba koyun ve üzerine bir miktar su ekleyin.
 • Rendelenmiş olan patatesin üzerine su eklemesini yaptıktan sonra bir miktar bekleyin.
 • Bekleme işlemini tamamladıktan sonra elde ettiğiniz suyu güzelce süzün.
 • Elde ettiğiniz patates rendesi suyunun üzerine bir miktar daha su ekleyin ve su ilavesinin ardından sonra yaklaşık 15 dakika kadar daha bekleyin.
 • Bekleme işleminin ardından patates suyunu bir sünger yardımıyla alın ve kıyafette bulunan lekeli bölgenin üzerini bu süngerle silin.
 • Bu noktada biraz ovalamak gerekebilir. Gereken ovalama işlemini tamamladıktan sonra su yardımıyla kıyafetinizi durulayın. Durulama işlemini gerçekleştirdikten sonra lekenin kıyafetten arındığını gözlemleyeceksiniz.