Kemik suyu çorbasının yararları. Annelerimizin şifa için yaptığı çorba

Tarihi geçmişimiz yemek kültüründe fark yaratan imzalar atmayı sağlamıştır. Kendi içerisinde pek çok şifa ve tedavi metodu barındıran yemek tarifleri sayesinde hastalıkların önüne geçilmiştir. Özellikle soğuk kış aylarında içimizi ısıtarak vücut sıcaklığını dengeleyen çorba çeşitleri oldukça fazladır. Bu çorba seçeneklerinden en çok tercih edilen ve faydaları saymakla tükenmeyen ise kemik suyu çorbadır. Annelerimizin şifa kazandırmak için yapmış olduğu kemik çorba birçok açıdan farklı yararlar sağlamaktadır.

Kemik Suyu Çorbasının Yararları

Hem lezzetli hem de sağlıklı olan bu çorba yapımı da bir o kadar kolaydır. Önemli olan uzun bir süre kemiklerin kaynatılmasıdır. Bu sayede kemik içerisinde bulunan faydalar yavaşça suya karışacak ve sağlıklı bir besin haline gelecektir. Kemikten elde edilecek sağlıklı içecek sayesinde lezzetli ve faydalı çorbalar elde edilebilecektir. Kemik suyu çorbasının yararları ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Değerli vitamin ve mineraller kemik suyunda yer alır.
  • Birçok hastalıkla mücadelede yardımcı olabilir.
  • Sindirim sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olabilir.
  • Eklem sağlığı konusunda vücuda katkı yapar.
  • Uyku ve beslenme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur.
  • Zayıflama konusunda diyet listelerinde başarılı bir şekilde yer alır.

Popülerliğini son yıllarda kazanan kemik suyu çorbasının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Doğal ve sağlıklı bir besin olması sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca saymış olduğumuz faydalar da göz önünde bulundurulduğunda kemik suyu çorbasının önemi son derece fazladır.

Kemik Suyunda Yer Alan Değerli Vitamin ve Mineraller

Kemik suyu çorbasının içerisinde yer alan değerli vitamin ve mineraller eksik kalan vücutta bulunması gereken tüm pozitif değerlere katkı sağlar. Sağlıklı bir vücut yapısına ulaşmak için gerekli olan vitamin ve mineraller kemik suyunda son derece fazladır. Bu sayede besin olarak tercih edildiğinde kemik suyu çorbasının içerisinde bulunan değerli vitaminler vücut ile bir araya gelecektir. Virüs ve mikroplara karşı vücut direncini arttırarak sağlıklı bir yaşam alanı yaratacaktır.

Hastalıklar İle Mücadelede Kemik Suyu Çorbası

Kemik suyu içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sadece sağlıklı olan vücut yapılarını korumakla kalmaz. Aynı zamanda sağlığını kaybeden vücutlar içinde destek ve onarımda bulunur. Örneğin kalp hastalığı, diyabet, metabolik sendrom, Alzheimer hastalığı gibi durumlar için kemik suyu çorba önerilmektedir. Bunun nedeni bu besin içerisinde yer alan glisin ve arginin gibi bir çok aminoasit güçlü anti-inflamatuar etki yaratmasıdır. Örnek olarak belirtilen hastalıkların tedavi sürecinde bol miktarda anti-inflamatuar bulunan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Kemik Suyu Çorbasının Sindirim Sistemine Olan Katkısı

Genel olarak vücut sağlığının oluşturulabilmesi için öncelikle bağırsakların düzenli çalışması ve sağlıklı olması son derece önemlidir. Vücudun tüm sistemini etkileyecek olan bağırsakların sağlıklı bir şekilde görev alması büyük sorunların önüne geçer.

Kemik suyunun içinde yer alan birçok özellik sindirim sisteminin kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede besinler daha kolay sindirilerek sağlıklı bir işleyiş ortaya çıkar.

Eklem Sağlığı Açısından Kemik Suyu Çorbası

Kemik suyu içinde yer alan proteinler kemik üzerinde büyük etkiye sahiptir. Özellikle zaman içerisinde eklemlerde meydana gelen deformasyonların tedavisi sürecinde kemik suyu çorbasının faydaları son derece fazladır. Kronik romatizmal hastalıklar konusunda da sıklıkla kemik suyu tercih edilmektedir. Araştırmalar sonucunda kıkırdakta bulunan doğal bileşiklerin aslında kemik suyunda da yer aldığı tespit edilmiştir. Bu sayede kıkırdak ve onun yardımcı olduğu diğer kısımlarda oluşacak bir eksilme kemik suyu ile takviye edilebilir.

Video: Kemik Suyuna Terbiyeli Çorba Tarifi | Şifa Kaynağı

Kemik Suyuna Terbiyeli Çorba Tarifi için Gerekli Malzemeler;
5-6 adet kemik
7 su bardağı su
Tuz
Haşlanmış et

Terbiyesi için;
2 tepeleme yemek kaşığı yoğurt
1 adet yumurta sarısı
1 tepeleme yemek kaşığı un
1 limon suyu

Üzeri için;
Tereyağı
Nane
Pul biber

Hazırlanışı;
1. Düdüklü tencereye güzelce yıkadığımız kemikleri alalım.
2. Üzerine suyu ilave ederek tencerenin kapağını kapatalım.
3. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 30 dakika pişirelim.
4. Pişen kemikli etlerimizi ayrı bir kaba alalım.
5. Terbiyesi için bir kapta yoğurt, yumurta sarısı, un ve limon suyunu çırpalım.
6. Süzerek başka bir tencereye aldığımız kemik suyundan 1-2 kepçe alarak terbiyeye ilave edip karıştıralım.
7. Hazırladığımız terbiyeyi çorbamıza ilave ederek 15 dakika kaynatalım.
8. Yeteri kadar tuz ve haşladığımız kemiklerin etlerinden alarak çorbamıza ilave edelim.
9. 1-2 dakika daha kaynadıktan sonra ocağı kapatalım.
10. Servis esnasında çorbamızın üzerine tereyağında kızdırdığımız nane ve pul biberi gezdirerek servis edelim. Afiyet olsun.

Uyku ve Beslenme Sorunlarında Kemik Suyu Çorba Çözümü

Sağlık açısından büyük faydalar ortaya koyan kemik suyu aynı zamanda uyku ve beslenme problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Özellikle beslenme bozuklukları gösteren bireyler için kemik suyu çorbasının önemi son derece büyüktür. İçinde yer alan vitaminler hem insan sağlığı için önem arz eden uyku sorununu ortadan kaldırır hem de doğru beslenme alışkanlıklarına kavuşulmasına destek olur. Kemik suyu çorbasının metabolizmaya sağladı faydalar çok değerlidir. Annelerimiz tarafından şifa bulmak için sunulan kemik suyu çorbasının içerisinde yer alan tüm ayrıntılar sağlık açından pek çok detay sunmaktadır.