Kokusu tüm mahalleden duyulacak cevizli un helvası tarifi

Pratik yapımı ve lezzetli olmasıyla en kolay tatlılar arasında olan un helvası, herkesin afiyetle yediği bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Vereceğimiz tarif ile un helvası cevizle çok daha güzel olmakta. Cevizli un helvası için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 100 gram tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı un
  • Yarım su bardağından biraz fazla ceviz
  • 3 su bardağı süt
  • 2 su bardağı şeker

Cevizli un helvası nasıl yapılır?

Cevizli un helvası yapmak için öncelikle helvamızın şerbetini yapmalıyız. Süt ile helvanızı yapmak istemiyorsanız, süt yerine su da kullanabilirsiniz. Helvamızın şerbetini yapmak için tenceremize 3 su bardağı sütü alalım. Ardından da 2 su bardağı şekeri de süte ekleyelim. Daha sonra sütün ılınıp şekerin erimesini sağlamamız lazım. Bunun için şerbetimiz ısınırken karıştıralım. Şerbetimize eklediğimiz şeker yeteri kadar eridikten sonra ise şerbetimizi ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım.

Sırada helvamızın kendisini yapmak var. Bunun için bir tencere içerisine 100 gram tereyağını ve 1 çay bardağı sıvı yağı alalım. Ardından tereyağımızı eritelim. Tereyağımız eridikten sonra ise hazırladığımız 2 su bardağı unu ekleyelim ve kavurmaya başlayalım. Unu kavurma süremiz oldukça önemli. Unumuzu yeteri kadar kavurduktan sonra ise yarım su bardağı kadar hazırlamış olduğumuz cevizi de ekleyelim ve kavurmaya devam edelim. 1 ya da 2 dakika kadar daha unumuzu eklediğimiz cevizler ile birlikte kavurduktan sonra ise şerbetimizi de kavrulan una ilave edelim.

helva şerbetini çekip kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam etmemiz gerekiyor. Helvamız iyice kıvam aldıktan sonra ise ocaktan alalım ve daha sıcak iken kaşık veya başka bir aletle şekil verelim. İsterseniz ceviz yerine fındık veya fıstık kullanabilirsiniz.

İzleyin: Bu Tarifle Herkes Helva Ustası 😉 Tutturma Garantili Cevizli Un Helvası

Bu karar tamamiyle size kalmış. En sonda ise cevizli un helvanız servise hazır.