Yemek pişirme Yemek pişirme

Bu pişirme yöntemleri kilo vermeyi hızlandırıyor. İşte sağlıklı yemek pişirme yöntemleri

Kilo vermek isteyen kişiler, genellikle lifli gıdalar ile beslenmeye çalışıyor. Bunun yanında ise bol bol su tüketerek metabolizmalarını hızlandırmaya çalışıyor. Bunların yanında neler yapacağını bilmeyen kişiler, bu yazımızı okumaya devam edebilir. Kilo vermeyi hızlandıracak olan bu pişirme yöntemleri ile çok daha hızlı kilo verebileceksiniz.

Sağlıklı yemek pişirme yöntemleri nelerdir?

Fırın

Yemek pişirme
Yemek pişirme / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Fırınlama, bilinen en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Özellikle az yağ ve tuz kullandığınızda, size ızgara tadını verebilir. Her türlü et, tavuk ve sebzenizi fırında pişirebilirsiniz. Bu sayede az yağ kullanacağınız için yemekleriniz daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda fırınlama ile yemekleriniz çok daha az yağ çekecektir. Bu sayede fırında pişirmiş olduğunuz yemekleriniz çok daha hafif ve sağlıklı bir hale bürünecektir.

Az yağ kullanmak

Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında olan yağlar, yemeklerimize oldukça güzel tatlar katıyor. Ancak fazla yağ kullanmanın yemeklere çok fazla yağ eklemenin yemeklerin tadını güzel yaptığını söyleyemeyiz. Ayrıca çok fazla yağ kullanmak, vücudumuzun yağlanmasına sebep olabilir. Çünkü vücudumuza aldığımız fazla yağ sindirilmediğinden, vücudumuzda biriktiriliyor. Bu durum da vücudumuzda yağ oranın artmasına neden oluyor. Ayrıca kullanılan yağın türü de oldukça önemli. Zeytinyağı kullanmak her zaman daha iyi olacaktır. + ya da 5 porsiyonluk bir yemek için yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı kullanılması yeterli ve sağlıklı olacaktır.

Yeterli tuz oranı oldukça önemli

Yemeklerimize asıl tadını veren tuzdur. Ancak fazla tuz kullanmak, vücuttaki suyun emilimine sebep oluyor. Vücuttaki suyun azalması, bazal metabolizmamızın yavaşlamasına sebep oluyor. Bu durum da vücuttaki yağın yakılma hızını oldukça yavaşlatıyor. Az tuzlu yapılan yemekler ilk başlarda size tatsız gelebilir. Ancak bu tada bir hafta içerisinde alışacaksınızdır.

Bol sulu yemekler

Bol suyu olan yemeklere ekmek banarak yemek, Türk yemek kültürünün önemli bir parçasıdır. Ancak bol su ile yapılan yemeklerin sularında, çok fazla yağ vardır. Bu durum da sizin kilo vermenizi yavaşlatmakla kalmaz, aksine daha çok kilo almanıza sebep verebilir. Üstüne bir de bu suları ekmek banarak yiyorsanız, çok daha fazla kilo almanıza sebep olabilir. BU yüzden sulu yemeklerinizin suyunu ne kadar az tutarsanız, kilo vermeniz de o kadar kolay olacaktır.

Kızartma yerine haşlamayı tercih edin

Kızartarak yemek pişirmenin ne kadar lezzetli olduğunu biliyoruz. Ancak bir yemeği kızartırken çok fazla yağ kullanıyoruz. Bu durum da kızartmaların çok daha yağlı olmasına sebep oluyor. Örnek vermek gerekirse, patatesi kızartmak yerine haşlayarak tüketebilirsiniz. Bu sayede fazla yağ tüketmeyeceksiniz. Ayrıca fazla yağlı yemek tüketmek, kalp sağlığını oldukça etkiliyor. Çünkü fazla yağ damarların tıkanmasına sebep olabiliyor. Bununla beraber de ani kalp krizi ve felç riski artıyor. Fakat yemekleriniz ne kadar az yağlı olursa, bu tür rahatsızlıkların oluşma ihtimali o kadar az olacaktır.